364046-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Finansiell rådgivning, hantering av finansiella transaktioner och clearinghouse-tjänster – Återvinningsrevision
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Återvinningsrevision
Beskrivning: Region Halland hanterar ett stort antal ekonomiska transaktioner, vilket medför risk för dubbelbetalningar, felskanningar och fel i momsåtersökning. Trots befintliga verktyg finns behov av kompletterande kontroller, särskilt eftersom regelverket kring moms förändras ofta och kan vara svårt att följa. Regionen planerar därför en upphandling enligt LOU av en leverantör som mot provision kan identifiera fel och bidra till förbättrade rutiner,
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 66170000 Finansiell rådgivning, hantering av finansiella transaktioner och clearinghouse-tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Huvuduppdrag för operativt genomförande av återvinningsarbete
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:132043:Lot:1
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Förlängningsoptioner
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Oberoende kompletterande granskningsuppdrag av återvinningsarbete
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:132043:Lot:2