Förfrågningsunderlag och kompletterande handlingar (inklusive dokument för en konkurrenspräglad dialog eller ett dynamiskt inköpssystem) kan erhållas från: Officiellt namn: TendSign Internetadress: https://tendsign.com/doc.aspx?ID=113337&Goto=Docs
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas: Officiellt namn: MKB Fastighets AB Postadress: Box 50405 Ort: Malmö Postnummer: SE-202 14 Land: Sverige Att: Janna Jonborn E-post:janna.jonborn@mkbfastighet.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen Ramavtal tekniska konsulttjänster förorenad mark och farliga ämnen i byggnad.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Malmö.
Nuts-kodSE224 Skåne län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen I denna upphandling avser beställaren teckna ramavtal för avrop av konsulttjänster inom områdena förorenad mark och farliga ämnen i material och produkter från byggnad. Tjänsterna kommer att användas i samband med förvärv av fastigheter, bebyggda såväl som obebyggda och i samband med nyproduktion.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))