364141-2022 - ResultatSverige-Umeå: Detektions- och analysutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
XPS Spectrometer
Referensnummer: FS 2.1.2-51-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38430000 Detektions- och analysutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
We are seeking to acquire a new state-of-the-art X-ray Photoelectron Spectrometer to perform XPS surface analysis of a wide range of solids stable in Ultra High Vacuum under X-rays irradiation and low energy electrons exposure
as well as wet fast-frozen samples, air-sensitive substances, and organic/inorganic materials subjected to X-ray/low energy electrons induced degradation.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38430000 Detektions- och analysutrustning, 38433000 Spektrometrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
1 st spektrometer