364213-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster – Framtagning av förfrågningsunderlag för utförandeentreprenad av Torslanda tvärförbindelse
Förhandsmeddelande som används som anbudsinfordran – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelFramtagning av förfrågningsunderlag för utförandeentreprenad av Torslanda tvärförbindelse
BeskrivningDetta är en förhandsannons gällande upphandling "Framtagning av förfrågningsunderlag för utförandeentreprenad av Torslanda tvärförbindelse". Upphandlingen kommer ske som ett öppet förfarande enligt Lagen om Offentlig Upphandling kap. 6 § 2. Upphandlingen omfattar framtagning av förfrågningsunderlag för utförandeentreprenad av Torslanda tvärförbindelse. Upphandlingsdokument med bilagor planeras publiceras ca. 18 juni 2026 med sista anbudsdag 2026-09-04. Uppdraget ska starta upp direkt efter avtalstecknande och slutleverans av förfrågningsunderlag ska ske senast 2027-12-17.
Intern identifierareN400U26-290
Typ av förfarandeAnnat förfarande i flera steg
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningUpphandlingen kommer ske som ett öppet förfarande enligt Lagen om Offentlig Upphandling kap. 6 § 2. Upphandlingen omfattar framtagning av förfrågningsunderlag för utförandeentreprenad av Torslanda tvärförbindelse. Uppdraget ska starta upp direkt efter avtalstecknande och slutleverans av förfrågningsunderlag ska ske senast 2027-12-17.
Intern identifierareFramtagning av förfrågningsunderlag för utförandeentreprenad av Torslanda tvärförbindelse