Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av systemstöd effektiv försörjning av arbetskläder (EFA)
Referensnummer: RS 2023-03372
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98300000 Diverse tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
VGR ska upphandla av en lösning för Effektiv Försörjning av Arbetskläder (EFA) som en helhetslösning (logistik för textilflöden) från leverantör där både tekniska komponenter, t.ex. RFID-antenner och SITHS-kortläsare, och applikationskomponenter ingår. Upphandlad EFA-lösning ska implementeras på nya Högsbo närsjukhus som invigs Q4 2023.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18110000 Arbetskläder för män, 18140000 Tillbehör till arbetskläder, 18800000 Skodon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen