Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rivning av Hallenborgsskolan
Referensnummer: 23/11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Skurups kommunala AB upphandlar rivning av Hallenborsskolan i Rydsgård
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45111100 Rivning, 45112300 Utfyllnad och annat landåtervinningsarbete, 45112360 Återställande av mark
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Rivningens omfattning framgår enligt AFD.1.
I kontraktsarbetena ingår förutom rivning, även sortering av rivningsmassor och bort-transport till av miljöförvaltningen godkända soptippar, depåer etc.
Efter rivningsarbetet ska arbetsområdets gropar vara igenfyllda och avstädat till den naturliga marknivå som finns idag.