Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ultraljudsutrustningar
Referensnummer: MTH 2021-0095, 21RS3423
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33124120 Utrustning för ultraljudsdiagnostik
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser 4 st. ultraljudsutrustningar för leverans till Akutkliniken, Område specialiserad vård, med placering på Universitetssjukhuset Örebro.
Upphandlingen omfattar även option på ytterligare 3 st. ultraljudsutrustningar till Område specialiserad vård, option teknisk serviceutbildning samt option på serviceavtal.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning, 33112000 Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler, 33112200 Ultraljudsapparat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen