364404-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Förberedande anläggningsarbeten
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande enhetens benämning på upphandlingen
SFA Byggentreprenadarbeten Ramavtal.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Genomförande, oavsett form, som tillgodoser de krav som de upphandlande enheterna har specificerat
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser Ramavtal för återkommande byggentreprenadarbeten vid SFA-projektet i Stockholm. Huvuddelen av uppdragen som kommer att avropas inom ramavtalet kommer vara underjordsarbeten. Uppdrag kommer att utföras enligt AB04 och ABT06.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45000000 Anläggningsarbete, 45210000 Byggnadsanläggning, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45252127 Byggnation av avloppsreningsverk, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner