364405-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande enhetens benämning på upphandlingen
Gotland, Tofta skjutfält, Ny infra – etapp 1, Entreprenad.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Genomförande, oavsett form, som tillgodoser de krav som de upphandlande enheterna har specificerat
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Gotlands län.
Nuts-kod SE214 Gotlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Den här upphandlingen omfattar bland annat:
— Vägar och planer, markarbeten, beläggningsarbeten, belysning m.m.,
— Markarbeten och kanalisation till temporära etableringar,
— Teknisk försörjning för garnisonen i form av nytt VA-nät och nytt högspänningsnät,
— Drivmedelsanläggning,
— Skärmtak, ca 7 500 m²,
— Plutonsförråd, ca 1 000 m²,
— Kassunby för 26 st. vapenkassuner,
— Repövningsläger med tältplatser och hygienbyggnad,
— Finspolhall.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45210000 Byggnadsanläggning, 45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45236000 Markanläggning, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner