Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - matbröd, vetebröd - dagsfärskt
Referensnummer: RS2018-459
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland upphandlar Matbröd och kaffebröd, vissa sorter ska vara dagsfärska. Varorna och produkterna är avsedda för tillagnings- och mottagningskök inom skola, förskola, fritidshem, sjukhus och äldreomsorg.
Distribution av varor till beställarna ingår i uppdraget.
Beskrivning
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15811000 Brödprodukter, 15811100 Bröd, 15812000 Bakverk och kakor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen