364421-2023 - Frivillig förhandsinsynSverige-Nynäshamn: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsinsyn - Support, underhåll och konsultstöd för Hypergene Beslutsstödsystem
Referensnummer: SUN 2023-085
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Nynäshamns kommun äger sedan tidigare en i tiden obegräsnad nyttjanderätt till nuvarande systemlösning, Hypergene Beslutsstödsystem.
En förutsättning för att systemet ska fungera är att det görs kontinuerliga versionsuppgraderingar, förbättringar och underhåll. Efterfrågade tjänster
kan på grund av tekniska skäl och ensamrätt endast tillhandahållas/utföras av Hypergene AB. Mot den bakgrunden har Nynäshamns kommun för
avsikt att efter ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och efter denna förhandsinsyn ingå avtal avseende underhåll, support och
konsultstöd för Hypergene Beslutsstöd. Avtalsspärr med anledning av denna frivilliga förhandsinsyn löper till och med 20230628.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar underhåll, support och konsultstöd för Hypergene Beslutsstöd.