364463-2019 - ÄndringSverige-Borås: Vindmätare
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mätsystem, resning och drift av mätmast för vind och is
Referensnummer: 19/37
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38121000 Vindmätare
II.1.4.
Kort beskrivning
RISE, tillsammans med andra aktörer, omformar vindparken Uljabuouda i Arjeplogs kommun till ett testcenter för vindkraft i kallt klimat. Som del av denna etablering ska därför före vinter 2019/2020 uppföras en befintlig maststruktur och instrumenteras för mätningar av vind och is på olika höjder, samt kamera.
Upphandlingen omfattar följande delar/områden:
Leverans av instrumenten/givarna till masten.
Resning och driftsättning av mast.
Drift av mast och instrumentering.