364464-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande enhetens benämning på upphandlingen
Industristädning/sanering.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 14: Fastighetsstädning och fastighetsförvaltning
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Helsingborg.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Öresundskraft Kraft & Värme AB (Öresundskraft) har för avsikt att upphandla industristädtjänster för kraftvärme- och värmeanläggningar i framförallt Helsingborg och Ängelholm.
Upphandlingen omfattar industristädning framförallt på Öresundskrafts produktionsanläggningar, Filbornaverket, Västhamnsverket och PC Israel i Helsingborg samt Åkerslundsverket i Ängelholm, men omfattar även arbete i fjärrvärmecentraler, pumpstationer och andra anläggningar vitala för fjärrvärmedistributionen i nordvästra Skåne.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90900000 Städning och renhållning, 90920000 Sanering av anläggningar
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner