364485-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avfallshantering – Optisk sortering av hushållsavfall
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelOptisk sortering av hushållsavfall
BeskrivningIntresserade anbudsgivare inbjuds att lämna anbud gällande Sydnärkes kommunalförbunds same Lindesberg Kommuns behov av optisk sortering av hushållsavfall. Upphandlingen genomförs gemensamt av Sydnärkes kommunalförbund, org nr: 222000-3095 och Lindesbergs kommun, org nr: 212000-2015. Det uppskattade värdet av upphandlingen uppgår till cirka 100 miljoner kronor under hela avtalstiden, inklusive eventuella förlängningsoptioner.
Intern identifierare26/2
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering
Ytterligare klassificering (cpv): 90514000 Återvinning av avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelKontraktsvillkor/Ramavtalsvillkor
BeskrivningEnligt upphandlingsdokument
Intern identifierare1899051-0
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelLeverantörsprövning
Intern identifierare1899053-1
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelKrav på varan/tjänsten
Intern identifierare1899054-2
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelTilldelningskriterier
Intern identifierare1899055-3
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelAdministrativa villkor
Intern identifierare1899056-4