36449-2018 - ÄndringSverige-Stockholm: Ombyggnadsarbete
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnad Östra real
Referensnummer: 2017-00528
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Ventilationsombyggnad, ytskiktsrenovering och verksamhetsanpassningar på Östra reals gymnasium belägen på Östermalm i Stockholm. Byggnaden är blåklassad enligt Stadsmuseets klassificering. Verksamheten kommer vara evakuerad till och med oktober 2019. Verksamhetsanpassningar består bland annat av akustikåtgärder, nya WC-grupper, utökad matsalskapacitet, tillgänglighetsanpassningar och installation av passagesystem. För mer information se Projektbeskrivning Ombyggnad Östra real.