36454-2018 - ÄndringSverige-Sollentuna: Anläggningsarbete
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frestavägen Entreprenad 601 (E601)
Referensnummer: 2017/0714 KS.157
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser:
Nybyggnad av väg, kantstensparkeringar, busshållplatser gång- och cykelvägar, vägbelysning, va-ledningar, fjärrvärmeledning, el/kraft och tele–optoledningar. Vägens längd ca 950 m. Vägen går till största del på befintlig vägbank.
Optioner:
Eventuella avrop avseende optioner sker tidigast i samband med att B får nyttjanderätt till arbetsområden för optionerna. E ska planera för att utförande av optioner kan ske samordnat med Frestavägens etapp 1. Optionerna utgörs av tre delar beskrivna i upphandlingsdokument