36461-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Konsulttjänster inom VA
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal avseende konsulter för VA och Fjärrvärme/fjärrkyla
Referensnummer: Dnr 2021/57
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71321300 Konsulttjänster inom VA
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal avseende konsulter för VA och Fjärrvärme/fjärrkyla inom nedan åtta (8) delkontrakt.
Delkontrakt 1 Projektör VA-Processanläggningar
Delkontrakt 2 Utredare VA-Processanläggningar
Delkontrakt 3 Projektör VA-Ledningsnät
Delkontrakt 4 Utredare VA-Ledningsnät
Delkontrakt 5 Projektör Fjärrvärme/ Fjärrkyla
Delkontrakt 6 Utredare Fjärrvärme/ fjärrkyla
Delkontrakt 7 Miljökonsult inom VA och Fjärrvärme/ fjärrkyla
Delkontrakt 8 Flödesmätningar
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321200 Konstruktion av värmesystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen