364631-2022 - ÄndringSverige-Uppsala: Medicinska förbrukningsartiklar
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling avseende Suturer och nätprodukter mm
Referensnummer: VF2020-00021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndighet är Varuförsörjningen. I Varuförsörjningen ingår regionerna i Dalarna, Sörmland, Uppsala, Västmanland och Örebro samt till dessa knutna förvaltningar, bolag och stiftelser.
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar:
Suturer, ligaturer, specialsuturer, loopar, bomullsband, pledges, suturbootisar, band/tejp för cervix-cerklage, kärlstrypare/tournique eller likvärdigt och suturbrygga.
Inkontinensband retropubisk metod, Inkontinensband transobturator metod, Cervixband / cerclage, Set med prolapsnät och suturfångar anordning.
Nät, Spacemaker för dissektionssystem, vävnadslim, bråcknät, syntetiska och biologiska, tillbehör till dessa samt bråckpluggar.