Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallsförbränningstjänster
Referensnummer: NVAA 2022-198
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar förbränning av kommunalt avfall och grovavfall från hushåll samt verksamhetsavfall och impregnerat trä, totalt ca 21 000 ton/år. Utöver detta i förekommande fall också förbränning av olika typer av specialavfall.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 78 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90513300 Avfallsförbränning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Cirka 21 000 ton/år.