364760-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datainsamlingstjänster, på plats intervjuer
Referensnummer: 2-3132/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
II.1.4.
Kort beskrivning
Datainsamlingen för 2020 års undersökning kommer att genomföras med besöksintervjuer hemma hos respondenten (CAPI). Fältarbetet planeras starta i mars, 2020. Urvalet består av de personer som ingick i urvalet 2014 (då den nedre åldersgränsen var 70 år). Generellt sett har samtliga även ingått i urvalet i den Svenska Levnadsnivåundersökningen (LNU). Urvalet uppskattas till cirka 900 personer.
Härutöver kommer ett överurval av personer 85 år och äldre att göras på ca 600 personer. Urvalet för kommande SWEOLD-undersökning kommer således att uppgå till ca 1500 personer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79311000 Undersökningar, 79311200 Genomförande av undersökningar, 79311300 Undersökningsanalys, 79315000 Sociala undersökningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget består av att administrera datainsamlingen av undersökningen, genom att bl.a:
Avsätta tid för projektledning, för att kontinuerligt bistå beställaren med information och insatser
Ta fram CAPI formulär, som sedan ska testas på ca 30 provintervjuer för eventuella justeringar
Spåra och färdigställa adresser och telefonnummer till urvalspersonerna
Utskick av introduktionsbrev och broschyr, som förses av beställaren
Kontakta urvalet om cirka 1 500 personer i åldrarna 76 år och äldre
Genomföra intervjuerna och tester hemma hos urvalspersonerna, alternativt på neutral plats
Granska och om nödvändigt komplettera varje intervju
I de fall urvalspersonen är sjuk eller på något annat sätt inte har möjlighet att genomföra en intervju på egen hand, ska indirekta intervjuer med annan person utföras, så kallad proxyintervjuer. Proxy kan vara en nära anhörig eller annan särskild insatt person som känner urvalspersonen väl.
Proxyintervjuerna ska genomföras per telefon.
Vid behov skicka ut postenkät, som förses av beställaren
Förse beställaren med kontinuerlig information om hur fältarbetet fortskrider samt resultat av intervjuerna
Sammanställa och leverera data, oavsett intervjumetod, i överenskommet format
Sammanställa och leverera en utförlig rapport om genomförandet och teknisk analys