364771-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Städning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal – Städtjänster område 1:4, 1:5 och 1:6
Referensnummer: 2018/00234-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar avtalsområde 1:4, 1:5 och 1:6 inom Västerås stad och omfattar:
— städning och periodiska insatser på förskolor, skolor, fritidsverksamhet samt kontor. Enheter/objekt framgår av bilaga "Prisformulär".
Uppdraget omfattar ca 120 000 kvm fördelat enligt följande:
— skolor
— fritidsverksamhet
— förskolor
— gymnasieskolor/vuxenutbildning
Upphandlingen omfattar även maskiner och utrustning och all övrig utrustning förenligt med uppdraget, enligt angivelse i underlaget.
I uppdraget ingår hygienartiklar omfattande toapapper, plastmuggar, tvål, duschtvål och pappershanddukar samt till lunchrum/matrum/pentryn ingår även diskmedel, diskborste, wettexduk (disktrasa), handsprit vid utbrott av calici (vinterkräksjuka)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Städtjänster område 1:4
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2
Enligt upphandlingsdokumenten