Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hemelektronik.
Referensnummer: Kst 2016/499
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39711100 Kylskåp och frysar
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunen avser att upphandla ett ramavtal för successivt avrop av hemelektronik och i förekommande fall ska transport, montering och installationen kunna erbjudas. Produkterna ska kunna användas i t.ex. skolor, äldreboende och fritidsverksamheter och ska därmed tåla yttre påfrestningar, högfrekvent användning. De angivna produkterna ska spegla en varukorg. Leverantören ska kunna erbjuda ett brett sortiment av hemelektronik s.k. butikssortiment.
Inköpssumman för de 3 senaste åren har uppgått till ca 850 000 SEK per år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39711100 Kylskåp och frysar, 39711310 Elektriska kaffebryggare, 39713000 Elektriska hushållsapparater för rengöring; strykjärn
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen