364873-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Automatiserat PCR-system (snabb).
Referensnummer: LD16/03232
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett system för snabb (mindre än 2h) molekylär diagnostik av vissa smittämnen för att uppnå en integrerad funktion för nukleinsyraextraktion, amplifiering, detektion och analysöverföring till laboratoriedatasystemet (LIS).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38500000 Apparater för kontroll och provning, 38900000 Diverse mät- och provinstrument
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ett system för snabb (mindre än 2h) molekylär diagnostik av vissa smittämnen för att uppnå en integrerad funktion för nukleinsyraextraktion, amplifiering, detektion och analysöverföring till laboratoriedatasystemet (LIS).