364939-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Säckar och påsar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Påsar och säckar för mat- och avfallshantering 2023
Referensnummer: 23/89
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18930000 Säckar och påsar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av påsar och säckar för mat- och avfallshantering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
19640000 Sopsäckar och soppåsar av polyeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Samordnad upphandling av ramavtal för påsar och säckar till mat- och avfallshantering.
Syfte
Upphandlingen syftar till att beställarna ska ha en kontinuerlig tillgång till påsar och säckar för mat- och avfallshantering enligt kravspecifikation under avtalsperioden samt ha möjlighet att under gällande avtal justera utbudet till mer miljömässigt cirkulära produkter om rimliga produkter tillkommer på marknaden. Vidare syftar upphandlingen till att säkerställa att produktion av påsar och säckar sker till schysta villkor.
Omfattning
Upphandlingen omfattar leverans av påsar enligt specifikation till beställarorganisationerna.
Uppskattning av volymer nedan är baserad på historisk förbrukning och siffran nedan avser samtliga upphandlande myndigheter/enheter.
6 literspåsar (volymprodukt) - ca 10 000 000 till 12 000 000 påsar/år
6 literspåsar (sopsug) - ca 200 000 påsar/år
15 literspåse (restavfall) - ca 2 000 000 påsar/år
20 literspåse - ca 60 000 påsar/år
Diverse andra påsar tillkommer.