364951-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Trädgårdstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av seende markskötsel Tessinska palatsets trädgård
Referensnummer: 21/107
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77300000 Trädgårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Statens fastighetsverk förvaltningsområde Centrala Stockholm inbjuder till anbudsansökan steg 1 för utförande av markskötselentreprenad för Tessinska palatsets trädgård i Gamla stan.
En av SFV:s främsta historiska trädgårdar behöver en egen palatsträdgårdsmästare.
Det är en krävande anläggning som ständigt behöver handpåläggning och vi behöver utförare som har spetskompetens att klara alla arbetsuppgifter
För utförare av entreprenaden krävs en gedigen hortikulturell kunskap, ett personligt engagemang och intresse samt erfarenhet från likartade uppdrag i kulturhistoriskt känsliga miljöer.
Kvalitetskraven för skötseln är mycket högt ställda och trädgården används regelbundet för representation
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45236000 Markanläggning, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77340000 Beskärning av träd och klippning av häckar, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vänligen för mer information Läs bifogade dokument