364968-2023 - Frivillig förhandsinsynSverige-Blekinge: Laboratoriereagenser
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reagens och förbrukningsmaterial för analys av kalprotektin och allergier
Referensnummer: RB2022-0048
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33696500 Laboratoriereagenser
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Blekinge saknar idag avtal för reagenser och förbrukningsmaterial för analys av kalprotektin och allergier. Den nuvarande utrustningen som Regionen nyttjar för allergianalyser har nått end of life och kommer att tas ur bruk. Region Blekinge har en befintlig utrustning från år 2015 för analys av kalprotektin från Thermo Fisher men inget avtal vad gäller reagenser och förbrukningsmaterial för analys av kalprotektin och allergier. För att säkerställa tillgång på ovan nämnda artiklar behöver ett avtal tecknas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen