364987-2024 - Resultat
Sverige – Hälso- och sjukvård samt socialvård – Bemanningstjänster sjuksköterskor samt arbets- och fysioterapeuter
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelBemanningstjänster sjuksköterskor samt arbets- och fysioterapeuter
BeskrivningUpphandlingen avser avropa svensklegitimerade sjuksköterskor samt arbets- och fysioterapeuter för att tillgodose Eslövs kommuns behov, dels för akuta uppdrag av kortare karaktär och dels för längre uppdrag såsom bemanning under sommaren.
Intern identifierareVOO 2023/642
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
Ytterligare klassificering (cpv): 85100000 Hälsovårdstjänster, 85140000 Diverse hälsovård, 85141000 Tjänster utförda av vårdpersonal, 85141200 Sjukskötersketjänster, 85141220 Rådgivning tillhandahållen av sjuksköterskor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelKrav på varan/tjänsten
BeskrivningEslövs kommun, Vård och omsorgsförvaltningen, inbjuder intresserade Leverantörer till anbudsgivning avseende Bemanningstjänster sjuksköterskor samt arbets- och fysioterapeuter. Upphandlingen avser inhyrning av sjuksköterskor samt arbets- och fysioterapeuter.
Ytterligare klassificering (cpv): 85100000 Hälsovårdstjänster, 85141000 Tjänster utförda av vårdpersonal, 85141200 Sjukskötersketjänster
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelAdministrativa föreskrifter
BeskrivningUpphandlingen avser inhyrning av sjuksköterskor samt arbets- och fysioterapeuter. Anbudsområde 1: Sjuksköterskor Upphandlingen avser avropa svensklegitimerade sjuksköterskor för att tillgodose Eslövs kommuns behov, dels för akuta uppdrag av kortare karaktär och dels för längre uppdrag såsom bemanning under sommaren. Syftet är att teckna ramavtal med flera leverantörer som kan tillhandahålla svensklegitimerade sjuksköterskor för tillfällen då ordinarie personal inte räcker till och/eller traditionell rekrytering inte är möjlig. Tillfällen då bemanning behövs kan vara under hela kalenderåret vid exempelvis sjukdom, ledighet och frånvaro. Uppdraget omfattar arbete hel- eller deltid, dag, kväll, natt och helg i hemsjukvård i ordinärt, särskilt samt korttidsboende. Uppdraget omfattar även LSS-verksamhet samt socialpsykiatri. Uppdraget innebär eget ansvarstagande och ensamarbete inom hela kommunens geografiska område. Anbudsområde 2: Arbets- och fysioterapeut Upphandlingen avser avropa svensklegitimerade arbets- och fysioterapeuter för att tillgodose Eslövs kommuns behov, dels för akuta uppdrag av kortare karaktär och dels för längre uppdrag såsom bemanning under sommaren. Syftet är att teckna ramavtal med flera leverantörer som kan tillhandahålla svensklegitimerade sjuksköterskor för tillfällen då ordinarie personal inte räcker till och/eller traditionell rekrytering inte är möjlig. Tillfällen då bemanning behövs kan vara under hela kalenderåret vid exempelvis sjukdom, ledighet och frånvaro. Uppdraget omfattar arbete hel- eller deltid, dagtid måndag-fredag, i hemsjukvård i ordinärt, särskilt samt korttidsboende. Uppdraget omfattar även LSS-verksamhet samt socialpsykiatri. Uppdraget innebär eget ansvarstagande och ensamarbete inom hela kommunens geografiska område.
Ytterligare klassificering (cpv): 85100000 Hälsovårdstjänster, 85140000 Diverse hälsovård, 85141000 Tjänster utförda av vårdpersonal, 85141200 Sjukskötersketjänster
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelKrav på leverantören
BeskrivningUpphandlingen avser inhyrning av sjuksköterskor samt arbets- och fysioterapeuter. Anbudsområde 1: Sjuksköterskor Anbudsområde 2: Arbets- och fysioterapeuter
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelAnbudsområde: 1 Sjuksköterska
BeskrivningUpphandlingen avser avropa svensklegitimerade sjuksköterskor för att tillgodose Eslövs kommuns behov, dels för akuta uppdrag av kortare karaktär och dels för längre uppdrag såsom bemanning under sommaren. Syftet är att teckna ramavtal med flera leverantörer som kan tillhandahålla svensklegitimerade sjuksköterskor för tillfällen då ordinarie personal inte räcker till och/eller traditionell rekrytering inte är möjlig. Tillfällen då bemanning behövs kan vara under hela kalenderåret vid exempelvis sjukdom, ledighet och frånvaro. Uppdraget omfattar arbete hel- eller deltid, dag, kväll, natt och helg i hemsjukvård i ordinärt, särskilt samt korttidsboende. Uppdraget omfattar även LSS-verksamhet samt socialpsykiatri. Uppdraget innebär eget ansvarstagande och ensamarbete inom hela kommunens geografiska område.
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelAnbudsområde: 2 Arbets- och fysioterapeut
BeskrivningUpphandlingen avser avropa svensklegitimerade arbets- och fysioterapeuter för att tillgodose Eslövs kommuns behov, dels för akuta uppdrag av kortare karaktär och dels för längre uppdrag såsom bemanning under sommaren. Syftet är att teckna ramavtal med flera leverantörer som kan tillhandahålla svensklegitimerade sjuksköterskor för tillfällen då ordinarie personal inte räcker till och/eller traditionell rekrytering inte är möjlig. Tillfällen då bemanning behövs kan vara under hela kalenderåret vid exempelvis sjukdom, ledighet och frånvaro. Uppdraget omfattar arbete hel- eller deltid, dagtid måndag-fredag, i hemsjukvård i ordinärt, särskilt samt korttidsboende. Uppdraget omfattar även LSS-verksamhet samt socialpsykiatri. Uppdraget innebär eget ansvarstagande och ensamarbete inom hela kommunens geografiska område.