Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
KPP och kalkyleringssystem
Referensnummer: 22RS2232
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212991 Programvaruutvecklingstjänster för kalkylprogram
II.1.4.
Kort beskrivning
Systemstöd för att kunna kalkylera, följa upp, rapportera och prissätta såld vård utförd inom närsjukvård, specialistsjukvård och inom psykiatrivård.
Kalkylerade kostnader används även för insamling av data till SKR, uppföljning, nationella jämförelser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72212900 Programvaruutvecklingstjänster för diverse programvara och datorsystem, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen