36506-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Installation av maskiner och utrustning för speciella ändamål
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal ställningsmontage
Referensnummer: 21/217
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
51540000 Installation av maskiner och utrustning för speciella ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar montage, demontage och hyra av byggställningar i Tekniska verkens anläggningar i Östergötland och Katrineholm. Behovet finns året runt vid till exempel pannhaveri, däremot är behovet som störst under revisionsperioden som pågår från maj till september varje år.
Upphandlingen omfattar löpande behov hos Beställaren inom avtalsområdet. För enskilda projekt förbehåller sig Beställaren rätten att utföra separat upphandling.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen.
Anbudsområden
Upphandlingen kommer att delas upp i två anbudsområden enligt nedan (omfattning per anbudsområde enligt 1.6 Omfattning).
1. Östergötland2. Katrineholm
Leverantören kan välja att lämna anbud på ett eller båda anbudsområden. Anbudsområden kommer prövas, utvärderas och tilldelas var för sig. En Leverantör kan bli tilldelad båda anbudsområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 88 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44212310 Byggnadsställning, 44212317 Ställningskonstruktioner, 45262110 Nedmontering av byggnadsställning, 45262120 Uppförande av byggnadsställning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal för hyra, montage och demontage av byggställningar.
Bakgrund
Beställaren har fyra (4) kraftvärmeverk samt flera yttre centraler som omfattas av denna upphandling som är belägna inom Östergötland samt Katrineholm. Varje år köper Beställaren tjänster som motsvarar denna upphandling för cirka 11 000 000 SEK. Behovet finns året runt men under revisionsperioden som är under sommaren (maj-september) ökar behovet.
Syfte & Mål
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal med en Leverantör per anbudsområde som på ett för Beställaren kostnadseffektivt och kvalitativt sätt monterar, demonterar samt hyr ut byggställningar i en industriell miljö när behov uppstår samt under Beställarens revisionsperiod.
Omfattning
Arbeten kommer främst utföras på ett antal anläggningar inom Beställarens verksamhet. I dagsläget har Beställaren anläggningar enligt nedan.
ÖstergötlandTvå (2) kraftvärmeverk i Linköping12 hetvattencentraler (10 inom Linköpings kommun, en (1) i Kisa och en (1) i Åtvidaberg)Ett (1) kraftvärmeverk i Mjölby samt en (1) yttre central i Skänninge
Uppskattat behov per år är cirka 10 000 000 SEK. Takvolym för hela ramavtalsperioden inklusive eventuella förlängningar för detta anbudsområde är 110 000 000 SEK.
KatrineholmEtt (1) Kraftvärmeverk samt en (1) yttre central inom kommunen
Uppskattat behov per år är cirka 1 200 000 SEK. Takvolym för hela ramavtalsperioden inklusive eventuella förlängningar för detta anbudsområde är 13 000 000 SEK.
Beställaren har för avsikt att teckna ett (1) ramavtal med en (1) Leverantör för respektive anbudsområde. Volymerna är endast en uppskattning och kan variera både upp och ner under ramavtalsperioden. Leverantören ska kunna leverera det verkliga behovet samt kunna utföra parallella uppdrag på flera anläggningar samtidigt.