365187-2019 - ResultatSverige-Sundsvall: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem till Miljökontoret
Referensnummer: UH-2017-4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Sundsvall kommuns miljökontor utgör ett traditionellt miljö- och hälsoskyddskontor med ca 35 anställda. Miljökontoret är en platt organisation utan avdelningar, indelade i ämnesgrupper, miljöskydd, hälsoskydd, avlopp, livsmedel, samt natur och planering. Miljökontoret har egen registrator, ekonom och nämndsekreterare. Miljökontoret handhar uppgifter inom miljöbalken, livsmedelslagen, strålskyddslagen, lagen om animaliska biprodukter och lagen om skydd mot internationella hot mot människors hälsa.
Nuvarande verksamhetssystem
Nuvarande verksamhetssystem, Ecos, har funnits på miljökontoret i väldigt många år. Årligen påbörjas drygt 3 000 ärenden per år och avslutas ungefär lika många. Idag innehåller nuvarande system drygt 60 000 ärenden.
Ärenden till miljönämnden sker i Public 360 och ska inte ingå i verksamhetssystemet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
System till miljökontoret i Sundsvall