365202-2019 - ResultatSverige-Göteborg: Arkitekttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster - Arkitekter, kommersiella lokaler
Referensnummer: 037/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Byggnadsobjekt som avropas enligt detta ramavtal är kommersiella lokaler. I detta begrepp innefattas byggnader och fastighetsområden som hyrs ut för privat affärsverksamhet och offentlig förvaltning. Projekten kan innefatta såväl nybyggnation som om- och tillbyggnader. Undantaget är ex.vis. kulturbyggnader, vårdbyggnader, skolor och bostäder som omfattas av andra ramavtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen