365214-2019 - ResultatSverige-Norrköping: Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konst Inre Hamnen
Referensnummer: UH-2018-26
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92310000 Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrköping är en stad i ständig förvandling. Det sitter liksom i själen och tar sig uttryck på en mängd olika vis. Förr var Norrköping en traditionell industristad. Nu exploderar det kreativa och kunskapsdrivna företagandet.
Nu bygger vi en ny, spännande stadsdel med en färgstark mosaik av människor, stadskajer och cityliv. Inre hamnen i Norrköping får en tät innerstadsmiljö med bostäder, service och handel. Strömmens vatten i söder skapar luft, ljus och rymd. I norr dominerar grönskan genom Norra Promenaden och den nya stadsparken Johannisborg.
Därav inbjuder Norrköpings kommun till konstuppdrag i Inre hamnen i Norrköping. Fem konstnärer kommer utses för skissarbete som genomförs tillsammans med landskapsarkitekter. Följt av en option på byggnation av dessa konstverk. Uppdraget innebär att gestalta konst på allmän plats i form av parker, broar, kajer, bryggor och bad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
92310000 Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar, 92311000 Konstverk, 92312000 Artistiska tjänster, 92000000 Fritids-, kultur- och sporttjänster, 92300000 Underhållningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen