365266-2022 - ResultatSverige-Linköping: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitalt provsystem
Referensnummer: Ks26 2022-71
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att anskaffa ett digitalt provsystem som funktionsmässigt kompletterar övriga system och fungerar bra tillsammans med kommunens övriga skolsystem.
Avsedd användning är dels genomförande av nationella prov till dess att den nationella provtjänsten blir införd, därefter som förberedelser för nationella prov och dels genomförande av egna digitala prov.
Användarvänligheten i systemet är högt prioriterat för såväl elever som lärare.
Systemet måste uppfylla all rättslig reglering på området, uttryckt i bland annat, men inte uteslutande, Skollagen, Kommunallagen, Offentlighets- och sekretesslagen, Dataskyddsförordningen och övriga tillhörande lagar och förordningar.
Systemet ska också uppfylla alla de krav och anvisningar som skolverket ställer för att genomföra digitala nationella prov i eget provsystem.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ett system.