365274-2019 - ResultatSverige-Göteborg: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster - Elkonsult, process/industri
Referensnummer: 160/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalsupphandlingen omfattar Tekniska konsulter - Elkonsult, industri och process.
Uppdrag som omfattas av detta ramavtal avser tekniska konsulttjänster för industri och process och kan omfatta följande delar och skeden:
— Analys och utredning
— Inventering
— Kalkyl
— Förstudier
— Systemhandlingar
— Förfrågningshandlingar
— Bygghandlingar
— Relationshandlingar.
Ramavtalet är uppdelat i olika tjänster inom området enligt bifogad kompetensstyrd fördelningsnyckel.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314100 Tjänster på elområdet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen