Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Golvarbeten
Referensnummer: 2021/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Kirunabostäder upphandlar ramavtal för planerade och löpande golvarbeten inom beställarens fastighetsbestånd. Uppdraget innefattar samtliga förekommande typer av golvarbeten i byggnader som avser beläggning med mattor i plast, i linoleum eller laminat och liknande (omfattar såväl golv som väggar). I våtrum även invändig kakel- och plattsättning av golv och väggar.
Objektets läge
Fastigheterna är belägna inom Kiruna kommun.
Omfattning
Kirunabostäder och Kiruna Näringsfastigheter äger och förvaltar totalt cirka 2 160 lägenheter, 28 000 m2 kommersiella lokaler samt förvaltar ca 190 000 m2 kommunala verksamhetslokaler såsom skolor, äldreboenden, badhus, sporthallar och liknande åt Kiruna kommun. Upphandlingen omfattar ramavtal för planerade och löpande golvarbeten inom beställarens fastighetsbestånd.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45431000 Golv- och plattläggning, 45432100 Golvläggning och beläggning, 45432110 Golvläggning, 45432111 Läggning av mjuka golv, 45432113 Läggning av parkettgolv, 45432114 Läggning av trägolv, 45432130 Golvbeläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen