Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bärgningstjänster
Referensnummer: B705-0028/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50118100 Bärgning av bilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta ramavtal omfattar tillhandahållande av bärgningsfordon, inklusive personal och utrustning, för genomförande av bärgningsuppdrag samt bilpoolssupport inom Göteborg stad (grunduppdrag) med omnejd.
I grunduppdraget ingår följande tjänster:
— Bärgningsuppdrag av lätta fordon och i begränsad omfattning bärgningsuppdrag av tunga fordon
— Ombesörjande av ledningscentral
— Bilpoolssupport
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50100000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning, 50118000 Utryckningsservice för bilar, 50118200 Bärgning av nyttofordon, 50118300 Bärgning av bussar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen