Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande och transport av avlidna
Referensnummer: RS 2022/346
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98371000 Begravningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Dalarna har upphandlat tjänsten omhändertagande och transport av avlidna.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 98371000 Begravningstjänster, 98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster, 98300000 Diverse tjänster, 98370000 Begravnings- och tillhörande tjänster, 98371200 Begravningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlade tjänster avser omhändertagande och transport av avlidna för Region Dalarna.