365461-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Eldistribution och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pand IT kommunikation.
Referensnummer: UH-2016-167
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Projects and IT – Kommunikation avser tjänster kring kommunikationslösningar för styrning, övervakning och informationsinsamling:
— Övervakning,
— Felanmälan,
— Beredskap,
— Felsökning/felavhjälpning,
— Drift och underhåll,
— Tillsyn,
— Mindre ny- och ombyggnationer.
Tjänster ska appliceras på följande kommunikationslösningar:
— SDH/PDH,
— Radionät,
— Radiomaster/torn,
— Satellit,
— Optofiber,
— Hyrda förbindelser,
— Ethernet/IP,
— Kopparkablar.
För Projects and IT ska de flesta tjänsterna prissättas löpande. I förekommande fall kan vissa tjänster prissättas med fast pris.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 35711000 Ledning, styrning och kommunikationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsgivaren ska ha ett systematiskt arbetssätt för att säkerställa enhetlig leverans oberoende av person.
Anbudsgivaren ska förutom detta ha tillräcklig erfarenhet av likvärdiga uppdrag, erforderlig teknisk och yrkesmässig kompetens samt utrustning för att utföra uppdragen.
Tjänster redovisas i tabellen nedan.
Tjänster enligt nedan samt beskrivning av tjänst, se nedan.
Felsökning/felavhjälpning på plats:
Felsökning och felavhjälpning ska utföras på samtliga kommunikationsanläggningar.
Beredskap: Tillhandahålla en beredskapsfunktion 24/7 årets alla dagar för felsökning och felavhjälpning.
Tillsyn: Tjänsten syftar till att utföra tillsyn av anläggningsägarens:
* kommunikationsanläggningar,
* stationsbyggnader med utrustning,
* antennmast och staglinor,
* tillfartsvägar samt LS-utrustning tillhörande radiomaster/torn.
Drift och underhåll:
Tjänsten syftar till att utföra regelbundet och förebyggande underhållsarbete i fält.
Övervakning: felanmälan och felsökning/felavhjälpning på distans.
Tjänsten syftar till att utföra systemövervakning av kommunikationsanläggningar för att upptäcka och om möjligt åtgärda trafikpåverkande eller begynnande fel.
Ny- och ombyggnation: Genomföra planering/projektering och eventuellt rekognoscering. Vidare ingår installation, inmätning och idriftsättning.
Dokumentation: Upprättande och uppdatering av underlag t.ex. anläggningsdokumentation för åtgärder utförd av Entrepr.