2. Förfarande
Förfarande
Titel: Elektronisk körjournal
Beskrivning: Kalmar kommun med bolag avser teckna avtal omfattande ett webbaserat system för elektronisk körjournal samt de hårdvaror som krävs för systemets funktion. Syftet med upphandlingen är att genom elektroniska körjournaler underlätta uppföljning, rapportering och nyttjandet av fordonsflottan avseende Skatteverkets krav på dokumentation av personalens resor, men också att internt kunna redovisa och följa upp hur fordonen används.
Intern identifierare: 2023-45
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Elektroniska körjournaler
Beskrivning: Upphandling av elektroniska körjournaler
Intern identifierare: 1572058
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generell del
Beskrivning: Upphandling av elektroniska körjorunaler
Intern identifierare: 1733817