365508-2018 - ÄndringSverige-Nyköping: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal konsult
Referensnummer: DU-UPP18-0080
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal konsulter för arkitekt, inredningsarkitekt, VVS, Sprinkler, styr, energibesiktning, el, telesystem, brandlarm och hiss. Avsikten är att upphandla ett Arkitektbolag inkl. inredningsarkitekt för område 1 Eskilstuna, Strängnäs, Katrineholm, Vingåker och Malmköping, samma för område 2 Nyköping och Oxelösund, samt ett Installationsprojekteringsbolag med VVS inkl. sprinkler och styr och energideklarering samt El inkl. tele/data/brandlarm samt hiss för område 1 och för område 2