2. Förfarande
Förfarande
Titel: Partnering upphandling-Skillingehus
Beskrivning: Vaggeryds kommun står inför behovet av en omfattande renovering av kommunhuset Skillingehus. Utöver detta krävs åtgärder för att förbättra arbetsmiljön samt optimera lokalerna i skolbyggnaden Fenix 1. Den totala projektkostnaden för dessa insatser beräknas uppgå till cirka 250 miljoner kronor. För att skapa största möjliga effektivitet och synergieffekter planerar Vaggeryds kommun att upphandla båda entreprenaderna i ett gemensamt projekt. Arbetet kommer att genomföras inom ramen för strategisk partnering, där entreprenadformen totalentreprenad (ABT) utgör grunden.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123746:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster