365558-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Bröd
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fika och färskt bröd
Referensnummer: GNU 2023/51
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15811100 Bröd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingscenter inbjuder till anbudsgivning gällande fika, fikabröd- och färskt bröd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 14 260 800,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15811100 Bröd, 15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15812000 Bakverk och kakor, 15812100 Bakverk, 15811000 Brödprodukter, 15811500 Färdiga brödprodukter, 15811510 Smörgåsar, 15811200 Småfranskor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet omfattar dels fika och fikabröd för till exempel interna utbildningar, avtackningar, jubilarer och möten som sker på vardagar i beställarens lokaler samt färskt bröd till skolor och vår och omsorg.