365637-2023 - ResultatSverige-Tyresö: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra och tvätt av personalkläder till hemtjänsten
Referensnummer: 2023/KSUH 0020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tjänst av tvättservice inklusive transport och tillhandahållande av personalkläder till hemtjänsten.
Översiktlig omfattning
Upphandlingen avser tjänst av tvättservice inklusive transport och tillhandahållande av personalkläder till hemtjänsten för ca 250 anställda (inklusive timvikarier).
Volymen kan öka eller minska under avtalstiden beroende på kommunens behov av personal inom hemtjänsten.
Kort om upphandlingen
Typ av avtal: Ramavtal
Avtalstid: 2023-07-01 -- 2027-06-30
Utvärderingskriterier: Pris
Uppskattad omsättning
Idag omsätter beställer årligen ca 750 000 SEK/år och vi förväntar oss att under avtalsperiodens fyra år kommer omsättningen ligga på ungefär samma nivå och omsätta ca 3 000 000 SEK totalt.
Omsättningen kan eller minska under avtalstiden utifrån efterfrågan inom kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18110000 Arbetskläder för män, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen