365663-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Kringtjänster för vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Jour för bokning och trafikledning 2024
Referensnummer: SMF-2023-01273
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63712000 Kringtjänster för vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Stadsmiljöförvaltningen i Göteborgs Stad inbjuder till att lämna anbud i upphandling av "Jour för bokning och trafikledning 2024".
Tjänsten som ska upphandlas är jourverksamhet för trafikledning av serviceresor och tjänsteresor, samt hantera andra servicefunktioner som är en del av Göteborgs Stad Stadsmiljöförvaltning, Serviceresors verksamhet. Jourverksamheten är i huvudsak förlagd till nätter. Denna upphandling syftar till att teckna avtal med en leverantör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79510000 Telefonsvarartjänster, 79900000 Diverse företags- och övriga tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I uppdraget ingår att leverantören ska:
Trafikleda Stadsmiljöförvaltningens trafik.
Besvara telefonsamtal och vid behov ändra tid eller annan förutsättning för redan bokade resor. (Bokning av resor sker i Stadsmiljöförvaltningens bokningssystem Planet).
Bevaka förseningslarm och åtgärda försening.
Ringa upp resenär och meddela försening vid verifierade förseningslarm.
Besvara samtal från förare.
Besvara samtal från resenär vid försenat fordon.
Vid behov kontakta förare/trafikföretag.
Vid behov informera om regler och taxor.
Beräknad förläggning av uppdraget:
Natt till vardagar 23-06 Natt till lördagar 23-08 (samt midsommarafton) Natt till söndagar och helgdagar 23-09
Uppdraget omfattar Göteborg Stads färdtjänstområde.
Verksamhet som berör avtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är avtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.
Upphandlande myndighet
Göteborgs Stad Stadsmiljöförvaltningen, 212000-1355 Köpmansgatan 20
Box 2403
403 16 Göteborg
Förläggning av uppdrag
Natt till vardagar 23-06 Natt till lördagar 23-08 (samt midsommarafton) Natt till söndagar och helgdagar 23-09 Den förväntade volymen samtal beräknas uppgå till ca 5-35 samtal per natt med i huvudsak flest antal samtal natt till lördag och söndag. Nuvarande samtalstider har varierat mellan 50 sek – 2 min per samtal med genomsnittlig samtalstid 1.39 min.
Natt till måndag-fredag: Uppskattat antal samtal per natt i medel: 13
Natt till lördag-söndag: Uppskattat antal samtal i per natt i medel: 22