365718-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Verktyg, lås, nycklar, gångjärn, fästen, kedjor och fjädrar
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Västfastigheter – Låssmed -tjänster och produkter.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Västra Götalands län.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Låssmed -tjänster och produkter 2017.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
44500000 Verktyg, lås, nycklar, gångjärn, fästen, kedjor och fjädrar, 44520000 Lås, nycklar och gångjärn, 98395000 Låssmedstjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Förlängningsoption om 12 månader.