365731-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Åkersberga: Konsulttjänster inom VA
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal tekniska resurser inom VA
Referensnummer: 21/45
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71321300 Konsulttjänster inom VA
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tekniska resurser till drift- och underhållsavdelningarna på vatten- och avloppsreningsverken, som ska förstärka Beställaren i uppdrag/projekt som drivs av Beställaren. Resursens roll kan antingen vara att tillföra specialistkompetens som Beställaren inte har tillgång till inom den egna verksamheten, alternativt att resursen är en tillfällig resursförstärkning t.ex. vid vakanser, föräldraledighet, sjukdom etc.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45332200 VA-arbeten, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen