365763-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Installation av fjärvärme- och kylcentraler
Referensnummer: 18/53
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
II.1.4.
Kort beskrivning
Ansökan om att delta i upphandling av Beräkning och Dimensionering, Installationstjänst av värmecentral (El och VVS) samt Leverans av fjärrvärme- och fjärrkylcentraler till Jönköping Energi AB:s (JEAB) kunder.
Utgångspunkt är dagens sätt att arbeta med en glidande inriktning att JEAB tar ett större ansvar för kundens värme- och kylbehov genom att erbjuda utökad service.
Ansökan och senare anbud kan lämnas på en eller flera av delarna i upphandlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45330000 Rörmokeriarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen