Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Måltidstjänster till särskilda boende
Referensnummer: ÖST 2021/909
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55322000 Tillagning av måltider
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar att för beställarens räkning tillaga och leverera måltider till vård- och omsorgsboendet Rio i den omfattning beställaren avropar tjänsten. Boendet har ca 90 platser. Värdet av upphandlingen vid nyttjande av samtliga optioner uppskattas till ca 12 MSEK. Då förvaltningen har entreprenader kan omfattningen förändras under avtalstiden.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 55322000 Tillagning av måltider
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen