Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utbyggnation Forslunda Vattenverk
Referensnummer: 202210038
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45213250 Anläggningsarbeten för industribyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar utbyggnad av kapacitet för dricksvattenproduktion vid vattenverk i Umeå kommun. Vattenverket är av typen grundvattenverk och projektet omfattar nybyggnad av processdel för dricksvattenproduktion samt nya ledningar för distribution av råvatten till vattenverket. Entreprenaden omfattar disciplinerna Mark/VA, Bygg, VVS och Maskin.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 170 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45213250 Anläggningsarbeten för industribyggnader, 45252120 Byggnation av anläggning för behandling av vatten, 45252126 Byggnation av reningsanläggning för dricksvatten, 45232150 Arbeten för vattenledningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen