365979-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Ramavtal för byråtjänster inom intern- och marknadskommunikation,
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 13: Reklamtjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med en enda aktör
Ramavtalets löptid
Antal år: 2
Uppskattat totalt värde av upphandlingen för hela ramavtalets löptid
Uppskattat värde, exkl. moms: 10 000 000 SEK
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Arbetsförmedlingen upphandlar nu byrå för internkommunikation och marknadskommunikation för de närmaste 4 åren. Upphandlingen omfattar både kompletta åtaganden samt avgränsade uppdrag inom området. Leverantören ska således kunna offerera kompletta åtaganden, såväl som enstaka konsulter, för deltagande som resurser inom projekt som leds av Arbetsförmedlingen.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
79340000 Reklam och marknadsföring, 79341000 Reklam, 79342000 Marknadsföring
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
Total mängd anges i FFU. option avseende avtalstid.
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Option avseende tid.
Preliminär tidsplan för utnyttjande av optionen:
antal månader: 12 (fr.o.m. tilldelningen av kontraktet)